حرف‌هایم

پا تو کفش گرافیک!

شنبه, ۲ شهریور ۱۳۹۲، ۱۱:۲۱ ب.ظ

برای طراحی لوگوی دانش‏گاه کوثر اتودهایی طی چند روز زدم که یک روز بعد از اتمام زمان فراخوان، به مدد نرم افزار corel و نرم افزار کار راه انداز paint! کامپیوتری شد. ( یک خاطره یادم افتاد: دانش‏گاه برایمان کلاس تری دی مکس گذاشته بود. جلسه اول دبیر کلاس از همه سوال می‏کرد که چه نرم افزارهایی بلدند. هر کسی چیزی می‏گفت، حتی اگر یک بار از دور نرم افزار را دیده بودند!. نوبت من که شد خیلی جدی گفتم من پینت بلدم!! هر چند که هم‏کلاسی ها و معلم کلاس خندیدند، اما من با پینت خاطره ها داشتم و همه کارهایم را با آن انجام می‏دادم. از حرفه و فن راهنمایی بگیر تا استفاده از آن در کلاس کاریکاتور و... این بار بعد از سال‏ها کارم را راه انداخت این نرم‏‏افزار ساکت! دوست داشتنی.. ..ببخشید که بی ربط بود!!)

در ادامه مطلب، طرح‏ها و توضیح هر یک آمده است. خیلی دوست دارم نظر دوستان هنرمندم را در رابطه با هر یک از طرح‏ها بدانم. لطفا دریغ ننمایید..

 

 

این‏ها اتودهایی هستند که برای طراحی زده شد، که به نظرم آموزنده‌‏ترین قسمت هر طراحی برای دیگران، دیدن سیر رسیدن از اتودهای خام ابتدایی به طرح نهایی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این‏ها نیز توضیحاتی است که برای مرکز مربوطه ارسال شده:

برای طراحی لوگوی دانش‏گاه کوثر در ابتدا به ایده پردازی پرداختم. ایده‏ه‌های من عموما از این موارد آغاز می‏شد. کلمه‏‌ی کوثر، کارکرد علمی مجموعه، قرارگیری در استان مذهبی خراسان، دخترانه بودن دانش‏گاه. در کنار این‏ها توجه به تایپوگرافی و نکات زیبایی شناسانه نیز طبیعتا مد نظر بوده است.

کلمه‏‌ی کوثر را از دو جنبه بررسی کردم. یکی از بابت نام چشمه‏‌ی کوثر که در هر سه کار این کانسپت مورد استفاده قرار گرفته، دیگری سوره‌‏ی کوثر که در شان حضرت زهرا(س) نازل شده است. کوثر به معنای فزونی و زیاد شدن است و خداوند در قرآن به پیامبر می‏فرماید که ما به تو کوثر عطا کردیم که طبق تفاسیر منظور حضرت فاطمه(س) و سادات متولد شده از نسل ایشان هستند.

حال به توضیح مختصر هر یک از طرح‏ها می‏پردازم:

 

 

 

در این طرح، قطره‏‌ها نمادی از چشمه‏ی کوثر است و هم‏چنین نمادی از فراوانی و فزونی. قصد داشتم به پاشیده شدن قطره‏‌ها تاکید کنم که هم چشمه بودن معنا پیدا کند و هم به جوشش و غلیان علمی  اشاره ای کرده باشم. در محل جای‏گیری قطره‏‌ها ،ابعاد آن‏ها و نسبت‏شان با قسمت پایینی حالت‏های مختلفی مورد آزمایش قرار گرفت که در طرح‏های بعدی مشخص است.

قسمت زیرین به نوعی حرکت آب و مواج بودن آن را نشان می‏دهد که دلیلش در بخش‏های قبل ذکر شد. از سوی دیگر شباهت داشتن انتزاعی به کتاب باز شده نیز مد نظر طراح بوده که به کارکرد علمی مجموعه دلالت می‏کند. البته امکان تغییر اندکی در ضخامت خط‏های این قسمت وجود دارد که از سویی مواج بودن آن را وضوح بیشتری می‏بخشد و از سوی دیگر شکل کتاب نیز حالت انتزاعی تری به خود می‏گیرد.(متاسفانه به دلیل ذیق وقت و پایان مهلت فراخوان فرصت اصلاح نیافتم.)


 

  

 

ذکر این نکته لازم به نظر می‏رسد، که این طرح و طرح‏های بعدی امکان تغییرات جزئی دارند. برای مثال قرار گرفتن یا نگرفتن لفظ "وزارت علوم..."، سایه داشتن طرح، نوع فونت نوشته‏ها، رنگ و ابعاد و تناسب اشکال. از نظر طراح، طرح‏های حاضر به‏ترین شرایط ممکن را دارا بودند.

----------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

این طرح در ابتدا از تایپوگرافی واژه کوثر گرفته شد که قسمت سمت راست نمایان‏گر "کو" و قسمت سمت چپ نشان‏گر "ثر" است. همان‏طور که مشخص است قسمت‏های سفید رنگ نیز نماینده‏ی نقطه‏‌های "ث" و گردی وسط "و" هستند.

خط‏های بالای شکل از طرفی به مانند قطره‏‌های شکل اول نماد آب و جوشش و چشمه بودن است و از طرفی برگ‏های کتاب را تداعی می‏کند که دلیل آن پیش از این ذکر شد.

در تمام این طرح‏ها رنگ‏های انتخاب شده آبی و سبز هستند که علاوه بر توجه به نکات زیبایی شناسانه و تناسب با فضای علمی دانش‏گاه، به ترتیب برای نزدیک شدن به مفهوم آب و خاندان نبوت که سادات خوانده می‏شوند ایجاد شده است.

 

 

 

 

 

 

 

در طرح‏های بالا تغییراتی در پایه‏‌های شکل ایجاد شده که به نظر ظاهر زیباتری را ایجاد می‏کند.

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

در این طرح که البته زحمت زیادی برای ایده پردازی و اجرای آن کشیده شد، آغاز کار با یک قطره بود که البته شباهت بسیاری به نقش ترمه و بته و جقه‏‌های اسلیمی داشت. پس از اجرای اتودهای مختلف روی بزرگ‏ترین قطره که در شکل مشخص است، در فضای منفی شکل، فرمی شبیه به صورت یک زن محجبه ایجاد کردم که از دو بابت برای ایجاد آن تلاش می‏کردم. یکی به خاطر تک جنسیتی بودن دانش‏گاه که تنها مخصوص بانوان است و دیگری اشاره کردن به اسوه حجاب و عفاف یعنی حضرت فاطمه(س).به همین خاطر برای وضوح بیشتر این مفهوم قسمت سمت راست را که مکمل صورت زن است اضافه کردم که انگار قطره‌‏ای است پشت قطره‏‌ی بزرگ‏تر.(در رابطه با علت استفاده از قطره پیش از این توضیح داده شد.)

در طرح‏های بعدی تغییراتی در نوع و محل قرارگیری نقطه‌‏ها داده شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات  (۸)

 • صادق لطفی زاده
 • سلام
  مبارکه بیدق جان
  :)
  پاسخ:
  سلام، آقا صادق معتبر کردین وب‏لاگ مارو!
  ببخشید که ساحت گرافیک رو خدشه دار کردیم! ولی اگر نظرتون رو راجع به کار بگید خیلی خوش‏حال می‏شم  :)
  به نظرم قشنگه :)؛ مخصوصا آخری.
  پاسخ:
  ممنون :)
 • محمدرضا نقی زاده
 • به نظر منم این ایده ی آخر خیلی خوب بود وقتی توضیحشو خوندم  لذت بردم :-)

  پاسخ:
  ممنونم، خوذمم خیلی دوست داشتم فرمشو. ولی فکر کنم کم شانس‏ترینشون همین طرح باشه، چون لوگوی دانش‏گاه ویژگی‏های خاصی باید داشته باشه که چندان تو این کار بهش نرسیدم
 • مونا وزیرپور
 • بنظرم طرحاتون همه جالب بودن!بخصوص اخرین طرح!که البته شامل بیشتر ضوابطی که دانشگاه برای طراحی گذاشته بود رو هست!تبریک میگم و البته خسته نباشید!
  پاسخ:
  ممنون، سلامت باشید.
  ایرادی که طرح آخر داره اینه که در نگاه اول شما رو یاد دانش‏گاه نمیندازه و از نظر ابعاد و جمع و جور بودن و تقارن و این چیزها احتمالا باب طبعشون نیست. از طرفی حتی اگر مسئولین دانش‏گاه هم خوششون بیاد، ممکنه پیش خودشون بگن که در نظر کسای دیگه این طرح مناسب دانش‏گاه نیست.(دهن  بینی!)
 • صائب کفایتی
 • خیلی عالیه، مخصوصا توضیحات اخری و خودش. انشاالله که طرح منتخب هست
  پاسخ:
  یکی از مخاطبان وب‏لاگ به نکته‏ی جالبی اشاره کردند مبنی بر این‏که این خانم، شبیه نوزاد قنداقی شده! که البته پر بیراه هم نیست.
  شاید کسانی که کارها رو می‏بینن فقط این جنبه‏ی طرح و ببینن و دیگر هیچ!!
  سلام طرح هاتون واقعا عالیه البته اون دومی به نظر من بیشتر به درد یه محیط اموزشی مثل دانشگاه میخوره ولی درمجموع طرح اخری تون بسیار زیباست
  موفق باشید 
  پاسخ:
  سلام و ممنون از نظرتون
  خلاقانه کار شده ...........تبریک میگم
  پاسخ:
  ممنون
  عجب خلاقیتی ایول.
  پینت کار منو هم راه انداخته بسیار.چندوقت پیش یه پویانمایی رو تو پینت ادیت کردم و به جز یک سوتی خوب از آب دراومد!
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی